Ön Muhasebe

YSM Ön Muhasebe

Muhasebe günlük kullanımda “genel muhasebe” ve “ön muhasebe” olarak ikiye ayrılmaktadır.

  • Ön Muhasebe şirket içinde tuttuğunuz Genel Muhasebe ise SMMM tarafında şirket içinde veya genellikle de Muhasebe Bürosunda tutulan muhasebe demektir.
  • Ön Muhasebe kapsamında Finans, Stok, Fatura, İrsaliye vb. işlemlerin yürütülmesi aklagelir.
  • Genel Muhasebe ise Yevmiye fişi, bilanço, mizan, UFRS, vergi beyannameleri ve bordro vb. olarak bilinir. Bordro bazen İK’nın parçası olarak değerlendirilir, genelde KOBİ’lerde bu işi de SMMM yapar.

YSM çözümlerinde Ön Muhasebeyi biraz daha detaylı ama özet bir formatta göstermek gerekirse:

Finans ve Nakit Akışı Banka
Banka Kredileri
Cari Hareket
Çek
Senet
Kasa-Nakit
Nakit Akışı
Döviz Kurları
Finans Raporları
Gelir & Gider Raporları
Fatura ve İrsaliye Fatura
İrsaliye
Stok ve Depo Stok Hareket Fişleri
Konsinye
Stok Raporları
Satınalma Satınalma
Satınalma Sihirbazı
Aktivite Satınalma
Tekrarlanan Gelir-Gider Tekrarlanan Gelir
Tekrarlanan Gider

Ön Muhasebe veya Ticari Paket program ismiyle satılan bir çok yazılım var. Çok eski ve çok yeni markalar ve ürünler de var.

YSM Ön Muhasebe çözümlerinin en temel farkı nedir?

Asıl sorulması ve cevaplanması gereken soru bu. 1991 yılından beri oluşan teknik ve ticari tecrübe, onlarca sektörün birikimi, yazılım teknolojilerinin değişimine hakimiyet ve hızlı adaptasyon ile kazanılmış başarılı kullanıcı deneyimlerinin bileşkesi olan yazılımlar üretiyoruz. Türkiye’nin ilk bulut yazılım (SaaS) üreticisi firmalarındanız. 2010 yılından beri bulut pazarında yazılım kiralama (SaaS) iş modeliyle çalışıyoruz. Ön Muhasebe çözümümüz ise 2011 yılından beri bulutta kullanılıyor. KOBİ patron ve yöneticilerinin işlerini cep telefonu, tablet, PC ve notebooktan hiçbir kurulum ihtiyacı olmadan yönetmelerini sağlıyoruz. Her büyüklükteki cihazdan her büyüklükteki şirket kullanıcısına kadar ölçeklenebilir yazılım çözümleri ve bunların desteğini sağlıyoruz.

YSM olarak Türkiye ve Bulut’ta ilkleri yaptık. Neler mi?

Nakit akışının grafikle sunumunu Türkiye’de ilk yapan firmayız, hala bu noktada pek rakibimiz yok, yine Türkiye’de ilk bulut tabanlı şantiye/proje yönetim yazılımını yapıp, ERP’ler kadar çok karmaşık olmayan çok basit ve pratik bir şekilde tek tıkla Finans-Şantiye entegrasyonu yapan firmayız. Tekrarlanan yani her ay ödemesini yaptığımız gider/maliyet kalemlerini nakit akışına yansıtan ve toplu tahakkukunu yapan ilk firmayız. Benzer şekilde tekrarlanan gelirlerin takibi yapan ilk firmayız. Satınalma sihirbazı ile online teklif mektubu alma işlemini bulut platormunda ilk yapan firmayız. Gelir-Gider raporlamasını en detaylı ve bir o kadar da anlaşılır bir biçimde özet sonuçlar bazında bulutta hazırlayan ve sunan ilk firmayız. Bu ilkler sadece ön muhasebe kapsamındaki finans ve satınalma paketlerimizdekiler, diğer çözümlerdekileri de ayrıca inceleyebilirsiniz.

Biz YSM olarak Fi = f (M,O) formülünü referans alırız.

Finans (Fİ); üretilen ürün/hizmetin (O), pazarlama/satış (M) şeklinde müşteriye sunumuyla elde edilir. Kısaca paranın formülünü yani Finansı teknik olarak çok güzel izah ettiniz diyebilirsiniz. Ama biz bu ifadenin de eksik olduğunu söylüyoruz. Bunun akışını da iyi yönetmelisiniz, yani finans elde etme yöntemini anladık, başardık, ancak bunun şirkete girişi/çıkışı (akışı) da çok iyi bilinmeli ve sistem (yazılım) tarafından çok kolay yönetilebilmelidir. Biz de YSM olarak nakit akışının en güzel şeklini hem grafik hem de liste (Excel) mantığında en güzel şekilde görebilmenizi sağladık.

Parayı yani finansmanı iyi yönettik; ancak elimizdeki, depomuzdaki, müşterilerimizdeki gerçek ve konsinye (emanet) stokları da çok iyi yönetmemiz gerekmez mi? En iyi şekilde para kazanımının (maksimum karın) başarılabilmesi için; gider yönetiminin ve bunun temelinde yer alan satınalma faaliyetlerinin de sistemden verdiğiniz yetkiler dahilinde başarılı bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu sorunları da sizin için çözdük ve çok kolaylaştırdık.

Hızlı barkod işlemleri kısmında yaptıklarımızı görünce siz bile çok ama çok şaşıracaksınız. Özellikle Mağaza Yönetim (perakende satış) sektörü için el terminalinde yaptıklarımız sizi bir an önce kullanmaya teşvik edecek derecede kışkırtıcı bir hıza ve de pratikliğe sahip. Deneyin yeter!

Finans ve Ön Muhasebe çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak üzere;

Size düşen nedir derseniz, YSM’nin modüler çözümlerini internet olan her yerden, her zaman ve elinizdeki internet bağlantılı cihazdan sadece kullanmak. Kullanmanız dışında; sizden başka hiçbir şey istemiyoruz. Deneyin yeter!