YSM Yazılım, Avrupa’ya ihracat yapmayı hedefliyor

KobiPirin BORGİP Projesi’nde
21 Şubat 2017
Sedat Yazıcı Sakarya Üniversitesi’ne Konuk Oluyor
25 Nisan 2017
Hepsini göster

YSM Yazılım, Avrupa’ya ihracat yapmayı hedefliyor

Dünya Gazetesi, Dünya İnşaat dergisinin şubat sayısında YSM Yazılım’a yer verdi.

CRM, ön muhasebe, şantiye yönetimi, hukuk bürosu yönetimi, üretim yönetimi, endüstri 4.0 hazırlık çözümleri alımı, satışı, kurumsal risk yönetimi, hedeflerle yönetim ve stratejik plan alanlarında faaliyet gösteren YSM Yazılım’ın sahibi Sedat Yazıcı, geçen yıl 2015 cirosunun dört katı ciro elde ettiklerini ifade etti. Ürün portföylerinin geniş olduğunu ifade eden Yazıcı, “Bu yıl revize ettiğimiz hedeflerimizle istediğimiz performansı yakalarsak bazı çözümlerimiz için ayrı şirketler kurmayı düşünüyoruz. Buna yatırımcılar spin off diyorlar. Böylece o çözüm için daha odaklı bir yapıya sahip olabileceğimizi düşünüyoruz. Farklı ve satılabilecek yeni fikirlere ve iş ortaklıklarına da açığız. Neticede biz Ar-Ge şirketiyiz. YES isimli YSM Eco System projesine başladık. Hedefimiz global bir yazılım şirketi olmak” şeklinde konuştu. 2007 yılında Kocaeli Üniversitesi’ne (KOÜ) taşındıklarını ifade eden Yazıcı, YSM’nin yani Yazıcı Software Market adını aldığını, 2008 yılında da firmanın faaliyete başladığını dile getirdi.

YSM Yazılım’ın Ar-Ge şirketi olmasının yanı sıra İMMİB’e kayıtlı bir ihracatçı olduğunu belirten Yazıcı, “İlk yıllarda Enpay, Sabic, Eti, Allianz gibi şirketlerin özel yazılım geliştirme işlerini yaptık. Kurumsal web ve e-ticaret hizmetleriyle o dönemdeki yoğun Ar-Ge çalışmalarını finanse etmeye çalışıyoruz. İlk üç projesini de devlet destekli proje olarak yaptık. 2016 yılı sonunda Almanya’da ofis açmak için araştırmalara başladık, Avrupa’da ve Amerika’da da ofisler açmayı planlıyoruz. 2007 yılından beri yaptığımız 1.7 milyon euronun üzerindeki Ar-Ge çalışmalarımızın neticesini 2015 ve 2016’da görmeye başladık” şeklinde konuştu. YSMsuite çözümünü de 2010 sonunda buluta taşıyan YSM’nin 2011’de bu pazardaki teknik tabirle multi-tenant mimarideki ilk bulut yazılım şirketlerinden biri olduğunu belirten Yazıcı, “KOBİ’lere ‘kullanacağın kadar al ve kullandığın kadar öde’ iş modeliyle bir nevi abonelik sistemi ile yazılım paketleri sunuluyor. 6, 12, 24 ve 36 aylık abonelikler mevcut. Kullanıcı yüklü bir donanım ve yazılım yatırımından ve bunun sürdürülebilirliği ve bakımından da kurtuluyor abone olarak. Bunlar YSM’de ve abone olmak yetiyor. Bu sistemin dünyadaki adı SaaS (Software as a Service) ve YSM’de bu alanda Türkiye’nin öncü ve lider şirketlerinden biri” şeklinde konuştu.

Müşteri kendi özel paketini oluşturabiliyor

Müşterilerinin özellikle KOBİ’lerin, esnafların ve müteahhitlerin kullanacağı hazır paketlerden birini seçtiğini dile getiren Yazıcı, ”Firmasına uygun paketlerden kendi özel paketini kendi oluşturabiliyor. Paketlerin lisans bedeline, kullanan kişi sayısına göre de kullanıcı lisans bedeli ekleniyor; aylık ve yıllık abonelik bedeli oluşuyor. Bu şekliyle tamamen müşteri dostu, kullanıcı dostu bir şirket YSM Yazılım” diye konuştu. Yazılımların kullanımı konusunda müşteriye yerinde eğitim verdiklerini de belirten Yazıcı, şunları aktardı: “Bazı paketlerde eğitim gerekmiyor, bazılarının online eğitimi var, video tabanlı. YSM Software, Youtube kanalından izlenebiliyor. Bazılarının ise müşteri yerinde eğitim şekli var” ifadesini kullandı. Bacasız sanayinin turizm olmadığını yaşanan krizde gördüklerini söyleyen Yazıcı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu sektörün yaşayabilmesi için doğa tahrip ediliyor. Esas bacasız sanayi yazılım. Bu konuda bizim gibi yerli ve milli kaynaklarla yazılım ve teknolojik ürün geliştiren firmalar çok özel şartlarla desteklenmeli. Dünyanın en büyük şirketleri artık petrol değil teknoloji şirketleri. Özellikle de yazılım. Ülkemizde de böyle olmalı. Hem yurt içi hem de yurt dışı pazarlarda makro değil mikro seviyede yapılacak çalışmalarla 2020’ye kadar çok ciddi bir hacim oluşturup 2023’te dünya çapında tanınan markalar çıkartabiliriz.”

Büyültmek için resmin üzerini tıklayınız.

Dünya İnşaat dergisi linki: http://www.dunyainsaat.com.tr/haber/ysm-yazilim-avrupaya-ihracat-yapmayi-hedefliyor/19939

Paylaş

Online sunum için alttaki formu doldurun, yetkililerimiz sunum detayı için sizinle iletişime geçecektir.